Ochrona lakieru – dlaczego warto?

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią ochronę lakieru?

Trzeba mieć świadomość, iż celem aplikacji powłok i folii ochronnych jest nie tylko poprawa estetyki, ale przede wszystkim wydłużenie żywotności pojazdu. Od kilkunastu lat na terenie Unii Europejskiej obowiązują restrykcyjne przepisy zabraniające producentom samochodów stosowania lakierów chemoutwardzalnych, które zostały zastąpione lakierami wodnymi. O ile wspomniana dyrektywa korzystnie wpływa na ochronę środowiska, to nie bez znaczenia jest fakt, iż lakiery wodne są miękkie i mniej odporne na czynniki zewnętrzne, których w codziennym użytkowaniu samochodu nie sposób uniknąć. Ponadto również grubość lakierów uległa zmniejszeniu co znacznie ogranicza możliwość ich regeneracji. Dlatego warto zapewnić powłoce lakierniczej dodatkową ochronę – specjaliści pracujący w naszym salonie z pomocą najnowszych technologii mogą zabezpieczyć poszczególne elementy pojazdu nawet do 5 lat.

Warto podkreślić, że powłoki oraz folie przez nas stosowane są silnie związane z powierzchnią lakieru bez wnikania w jego strukturę. To istotne o tyle, że część podobnych rozwiązań skutkuje trwałym połączeniem materiału ochronnego z lakierem, na tyle trwałym, że jego usunięcie potrafi być bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. W przypadku nowych samochodów aplikacja niesprawdzonych produktów może skutkować naruszeniem gwarancji producenta na powłokę lakierniczą. Powłoki lub folie nakładane w naszym salonie – choć silnie powiązane z lakierem – można usunąć z wykorzystaniem mało inwazyjnych środków, więc nie ma więc ryzyka utraty gwarancji.

Zadaniem powłok ochronnych jest zabezpieczanie lakieru przed wieloma
czynnikami zewnętrznymi które niekorzystnie wpływają na jego stan.

Należą do nich:

promieniowanie UV
kwaśne deszcze
ptasie odchody
sól drogowa
żywice
asfalt
chemia samochodowa (płyny stosowane np. na myjniach),
oksydacja, a także drobne zarysowania.

W praktyce powłoka zapewnia:

efekt hydrofobowy (odpycha cząsteczki wody – potocznie efekt suchego auta podczas deszczu deszczu)
ochronę przed blaknięciem i zmatowieniem lakieru
zdecydowanie szybsze mycie auta
łatwe utrzymanie pojazdu w czystości
piękne podbicie koloru i walorów estetycznych (efekt tzw płynnego szkła)

Ponadto dzięki powłoce znacznie sprawniej pójdzie nam usuwanie z maski oraz zderzaka uporczywych plam po owadach. Warto wspomnieć również o walorach estetycznych, gdyż ceramiczne powłoki nadają lakierowi szklistości i połysku a jego kolor staje się głębszy.